Jánošíkova mučiareň a múzeum histórie LM

Najvýraznejšou a najkrajšou historickou stavbou mikulášskeho námestia je bezpochyby budova Prvého stoličného domu. Dnes v nej sídli Múzeum Janka Kráľa, ktoré každému milovníkovi histórie ponúkne vyše sedemstoročný príbeh Liptovského Mikuláša.

Prvá expozícia múzea pod názvom „Kapitoly z histórie mesta“ prezentuje mestské dejiny od najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. Jej súčasťou je i pamätná izba romantického básnika a mikulášskeho rodáka Janka Kráľa.

Významným míľnikom v dejinách Liptovského Mikuláša bol súd s najslávnejším zbojníckym kapitánom Jurom Jánošíkom. Tieto časy každému návštevníkovi priblíži Jánošíkova mučiareň nachádzajúca sa v podzemných priestoroch či súdna sieň, kde bol vynesený ortieľ smrti nad najznámejším zbojníkom Jánošíkom.

Atmosféru tejto doby približujú mučiace nástroje, ako napríklad dereš, škripec, španielska čižma a dokonca nechýba ani zápisnica o Jánošíkovom dobrovoľnom i trpnom vypočúvaní. Expozíciu ozvláštňujú aj figuríny kata a Jánošíka.

V areáli múzea sa nachádza aj tzv. Jánošíkova záhrada, ktorá predstavuje priestor plný atrakcií a aktivít pre rodiny s deťmi či materské školy. Deti môžu hľadať Jánošíkov poklad, strieľať do terča, hrať sa na pieskovisku či kresliť kriedami.

V tesnej blízkosti múzea, v Pongrácovskej kúrii, sa nachádza ďalšia expozícia nesúca názov „Poštové holubárstvo na Slovensku“. Expozícia komplexne mapuje históriu chovu holubov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *